logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Piłka to ich pasja
Na stadionie Zawiszy w środę (25.05) odbyła się 14. edycja Kujawsko-Pomorskiego Turnieju Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych.

Za nami 14. Kujawsko-Pomorski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych.

Podobne turnieje odbywają się co roku w tym samym czasie w całej Europie i organizowane są w związku z obchodami Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych.

W tegorocznym turnieju w Bydgoszczy uczestniczyło 14 drużyn z 10 klubów olimpiad specjalnych z terenu naszego województwa. Na boisku rywalizowali piłkarze z: Bydgoszczy, Chełmna, Brodnicy, Radziejowa, Świecia, Mgoszczy (pow. chełmiński), Wielgiego (pow. lipnowski) oraz Grudziądza. W uroczystości otwarcia prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego reprezentowała zastępca Anna Mackiewicz.

Mecze rozgrywane były w trzech kategoriach: męskiej, żeńskiej i zunifikowanej do lat 12, czyli w takiej, gdzie drużyny złożone są z zawodników z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rówieśników ze szkół masowych. Od kilku tygodni realizowany jest na terenie naszego województwa projekt UEFA pod nazwą „Akademia Młodych Asystentów Trenerów Sportów Zunifikowanych Olimpiad Specjalnych. Po raz pierwszy projektem objęci zostali fani piłki nożnej, którzy nie ukończyli jeszcze 12. roku życia. Do tej pory odbyły się cztery sesje treningowe, a ich zwieńczeniem jest udział uczestników projektu w dwóch turniejach: tym, który odbył się na obiektach bydgoskiego Zawiszy i kolejnym w czerwcu.

Jak podkreśla Alina Apryas, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych, wszyscy uczestnicy turnieju znaleźli się na podium, bo najważniejsze jest uczestnictwo w tego typu zawodach, dlatego tez podium miało aż osiem miejsc. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale (za miejsca I-III) lub plakietki (za pozostałe miejsca).