logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Lotto Bydgostia Drużynowym Mistrzem Polski. Drużyna niepokonana od 30 lat!
W przystani wioślarskiej Lotto-Bydgostia odbyło się podsumowanie sezonu. Bydgoski klub po raz 30. z rzędu został Drużynowym Mistrzem Polski w wioślarstwie. Gratulacje zawodnikom i władzom klubu złożył wiceprezydent Mirosław Kozłowicz.


To już 34. raz w historii bydgoskiego klubu, gdzie tytuł drużynowego mistrza Polski trafia wioślarzy z Lotto Bydgostia. Takim wynikiem nie może pochwalić się żaden klub w Europie. Ostatnie Mistrzostwa Polski w sprincie z 11 września były ostatnią imprezą wliczaną do punktacji Drużynowych Mistrzostw Polski. Zawodniczki i zawodniczy wywalczyli na niej 2 złote medale i 1 srebrny, co dało łącznie 120 punktów. Zdobyte punkty tylko przypieczętowały mistrzostwo.


Gratulacje zawodniczkom i zawodnikom, szkoleniowcom oraz działaczom złożył w poniedziałek, 26 września br. wiceprezydent Mirosław Kozłowicz. Podczas konferencji Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy wręczono Mikołajowi Burdzie - za liczne osiągnięcia w barwach Lotto-Bydgostia.

Mikołaj Burda rozpoczął treningi wioślarskie w 1995 roku w klubie Gopło Kruszwica. Od 25 lat jest zawodnikiem LOTTO – Bydgostia. W czasie swojej długiej kariery był między innymi mistrzem świata w czwórce bez sternika (Ottensheim 2019) oraz trzy razy mistrzem Europy w ósemce (Brześć 2009, Płowdiw 2011 i Varese 2012). Łącznie ma na swoim koncie dwa medale mistrzostw świata oraz dziesięć medali mistrzostw Europy.

Jak wyliczał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej honorowy prezes klubu Zygfryd Żurawski, Burda w czasie swojej kariery zdobył łącznie aż 60 złotych medali. Co więcej, jest rekordzistą w historii polskiego wioślarstwa pod względem medali mistrzostw Europy oraz jako jedyny polski wioślarz nieprzerwanie uczestniczył w pięciu igrzyskach olimpijskich z rzędu (2004-2021).