logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

DF2023: PROLOG - SPRING TUBE: warsztaty z budowania instrumentów z recyklingu

2023-05-14 12:00
2023-05-14 15:00
Barka "Lemara"
Pozostałe
Barka "Lemara"

W ramach PROLOGU Drums Fuson 2023 zapraszamy na warsztaty na Barkę Lemara. Warsztaty podzielone są na dwie części tematyczne: astronomiczno-sygnałową oraz muzyczno-instrumentalną.
Astronomiczna część warsztatów obejmie zaznajomienie się z licznymi przykładami autentycznych sygnałów kosmicznych rejestrowanych przez radioteleskopy z naciskiem na obiekty charakteryzujące się cyklicznością zachowań – jak m.in. pulsary, czyli gwiazdy neutronowe charakteryzujące się bardzo dużą gęstością i krótkimi, regularnymi okresami obrotu. Kreuje to bardzo precyzyjne interwały pomiędzy pulsacjami, które trwają od kilku milisekund do kilku sekund dla każdego pulsara. Ponadto w trakcie warsztatów rozszerzone będzie pojęcie „sygnału” do całego zakresu widma fal elektromagnetycznych (nie tylko radiowe czy optyczne). Przykładom dźwiękowym będą towarzyszyły wizualizacje (mapy obiektów astronomicznych), aby pokazać jak różni się nasze postrzeganie Wszechświata w zależności od zakresu fal elektromagnetycznych, w których prowadzi się obserwacje.
Dźwiękowa część warsztatów przybliży filozofię i praktykę działań artystycznych w ramach projektu VOICES OF THE COSMOS – wyrastającego z nurtu eksperymentalnej muzyki elektroakustycznej, z naciskiem na aspekty rytmiczne i akustyczne instrumenty perkusyjne. Będzie można poznać różne fenomeny brzmieniowe czy niekonwencjonalne przykłady instrumentów akustycznych i ich preparacji. W ramach warsztatów zostaną zaprezentowane ciekawe instrumenty używane przez autorów podczas nagrań i koncertów VOICES OF THE COSMOS: instrumenty burzowe („spring tube”), pocierane obiekty metalowe czy zestaw drobnych perkusyjnych instrumentów akustycznych wykorzystywanych do imitowania głosów Kosmosu. Razem spróbujemy przy użyciu akustycznego instrumentarium perkusyjnego imitować brzmienie takich obiektów astronomicznych jak pulsary, Słońce czy zorza polarna.
Prowadzący:
Sebastian Soberski – zawodowy astronom (Instytut Astronomii UMK, Toruń; kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii),
Rafał Iwański – instrumentalista (Toruń, m.in. zespoły ||ALA|MEDA||, HATI, ex INNERCITY ENSEMBLE), Wojciech Zięba – instrumentalista i twórca instrumentów akustycznych (Grudziądz).
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 10-15 lat.
Są darmowe, ale obowiązują zapisy – zgłoszenia prosimy wysłać mailem na adres: sabina.stankiewicz@mck-bydgoszcz.pl

____________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl