logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Z nową nawierzchnią, ale bez ciężarówek
Na Miedzyniu trwa budowa ul. Wiosennej. Zadanie finansowane jest wspólnie przez miasto i mieszkańców w ramach programu "Inicjatyw Lokalnych". Na tym osiedlu zaplanowano również przebudowę wielu innych ulic.


Inwestycja polega na budowie całego odcinka ulicy o długości blisko 220 metrów pomiędzy Nakielską i Spacerową. Ulica obsługuje około 20 posesji. Na nawierzchni zastosowana zostanie kostka betonowa. Powstaną też zjazdy na posesje i niewielkie fragmenty chodników. Teren pomiędzy ogrodzeniami i pieszojezdnią wyłożony będzie opaskami z kamienia polnego. Na pieszojezdni wolniejszą jazdę wymuszą 3 progi zwalniające. Po zakończeniu prac wytyczonych zostanie kilka miejsc postojowych, a cała ulica objęta będzie strefą zamieszkania. Projekt organizacji ruchu zakłada też  wprowadzenie zakazu wjazdu dla ciężarówek. Prace przy sprzyjających warunkach zakończą się w tym roku. Roboty budowlane kosztują 350 tysięcy złotych. Ulica po zakończeniu będzie objęta 6-letnią gwarancją.

Warto podkreślić, że to  już dwunasta ulica na osiedlu Miedzyń przebudowywana w ramach inicjatywy lokalnej. Wcześniej twardą nawierzchnię układano na Kalinowej, Czeremchy, Rydzowej, Borowikowej, Koźlakowej, Bluszczowej, Makowej, Kokosowej, Poziomkowej, Kartuskiej i Przyleśnej.

Te zadania są uzupełniane przez wieloletni program utwardzania ulic gruntowych finansowany w 100 procentach przez miasto. Na Miedzyniu w oparciu o ten program w pierwszej kolejności  zaplanowano między innymi inwestycje na ul. Pijarów, Leszczyna, Osada, Botanicznej, Jeżynowej i Siewnej.

Program "Inicjatyw lokalnych" polega na współdziałaniu mieszkańców oraz miasta. Stowarzyszenia bydgoszczan, którym uda się zebrać część środków na realizację inwestycji na poziomie 25 procent, mogą liczyć na realizację inwestycji w bieżącym roku budżetowym. W ten sposób osiedlowe ulice, o niewielkim znaczeniu dla komunikacji mogą szybciej zyskać  nowe nawierzchnie lub zostać wyposażone w dodatkową infrastrukturę np. chodniki i miejsca postojowe.

W tym roku środki na program „Inicjatyw lokalnych” są  w pierwszej kolejności kierowane na projekty związane z infrastrukturą drogową. Warto dodać, że w ubiegłym roku zdecydowana większość środków uruchomionych w ramach inicjatyw lokalnych została wydana również  na przedsięwzięcia związane z infrastrukturą drogową. Warto podkreślić, że do tej pory zrealizowano wszystkie zadania zgłoszone przez mieszkańców, które spełniały wymogi formalne. Członkami stowarzyszeń mogą być wyłącznie osoby prywatne – wynika to wprost z ustawy.

Zadzwoń, napisz lub przyjdź!
Wszystkie osoby zainteresowane skorzystaniem z programu zapraszamy do kontaktu z Zespołem ds. inicjatyw lokalnych:

 

  • tel.  52 58 58 721 lub końcówka 329
  • mail: inicjatywylokalne@um.bydgoszcz.pl
  • adres: ul. Grudziądzka 9-15, budynek A, II piętro, pok. 201