logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rozbudowa Opery Nova. Pierwsze łopaty już wbite. Raport nr 5
Trwają pierwsze prace przy budowie IV kręgu Opery Nova. To jedna z największych inwestycji prowadzonych wspólnie przez Miasto i samorząd województwa. Wraz z nową częścią obiektu powstanie podziemny parking, co pozwoli uporządkować kolejny fragment Salonu Bydgoszczy. Równocześnie trwają przygotowania do ogłoszenia konkursu na rewitalizację placu Teatralnego.


Pierwsze prace przy rozbudowie Opery rozpoczęły się z początkiem lutego od przekładania podziemnych sieci energetycznych. W związku z prowadzonymi robotami zamknięty został dotychczasowy parking pomiędzy operą i ul. Karmelicką. Na jego miejscu powstanie dwupoziomowy podziemny parking  z placem miejskim w jego górnej części. Nowy parking pomieści 228 pojazdów.

IV krąg Opery to między innymi: nowoczesna salę prób scenicznych, przestrzeń wielofunkcyjna stanowiącą poszerzenie foyer budynku Głównego Opery, przestrzeń wystawiennicza, sala kinowa o bardzo wysokich parametrach obrazu, powierzchnie dopełniające o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza, w tym także taras widokowy od strony rzeki z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską. Budowa IV kręgu zakończy się w 2025 roku. Głównym wykonawcą w drodze przetargu została firma Budimex.

Z inicjatywą rozbudowy Opery Nova wyszedł Maciej Figas, który przedstawił propozycję władzom Bydgoszczy. Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski zadeklarował chęć współfinansowania inwestycji po połowie z władzami województwa co było podstawą do podpisania stosownego porozumienia i skierowania zadania do realizacji.

Jednocześnie trwają przygotowania do konkursu na zagospodarowanie placu Teatralnego. Miasto ma już wytyczne Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także propozycje, które złożyły m.in. Stowarzyszenie Architektów Polskich, Miejska Pracownia Urbanistyczna, Miejski Konserwator Zabytków czy Społeczna Rada ds. Estetyki Bydgoszczy.

IV krąg w liczbach:

  • Powierzchnia użytkowa IV kręgu  5.730 m²
  • Liczba miejsc dla widzów w nowej sali prób- 485
  • Liczba miejsc w sali kinowej – 205
  • Gwarancja – 7 lat
  • Wartość inwestycji – 116 mln zł

Fot. B. Witkowski/Opera Nova