logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rozbudowa Opery Nova. Archeolodzy w akcji. Raport nr 6
Na plac budowy IV kręgu wkroczyli archeolodzy. Zapraszamy do obejrzenia najnowszych zdjęć. Nad brzegiem Brdy w tej części miasta przez wiele lat stały budynki spichlerzy.


W trakcie archeologicznych prac odkryto już kamienne fundamenty wojskowego spichlerza z pocz. XIX wieku i relikt kanału śluzowego. Do tej pory udało się pozyskać m.in. kilka zabytków wydzielonych. Są to: monety z czasów pruskich, podkowa, szklana pieczęć, pociski od muszkietów, czy fragment okucia skrzyni. Wszystkie znaleziska zostaną zakonserwowane, opisane, skatalogowane i oddane do Muzeum Okręgowego.

W miejscu gdzie obecnie wznosi się gmach Opery Nova istniał tak zwany spichlerz królewski, zbudowany do 1789 roku. Spalił się on w 1945 roku, a zgliszcza rozebrano. W miejscu zaprojektowanego IV kręgu istniał m.in. mniejszy wojskowy spichlerz.  Więcej szczegółowych informacji i zdjęć z  prowadzonych prac archeologicznych znajduje się na stronie „Bydgoszcz Informuje”.

Rozbudowa Opery Nova o IV krąg to jedna z największych inwestycji prowadzonych wspólnie przez Miasto i samorząd województwa. Wraz z nową częścią obiektu powstanie podziemny parking, co pozwoli uporządkować kolejny fragment Salonu Bydgoszczy. Z inicjatywą rozbudowy Opery Nova wyszedł Maciej Figas, który przedstawił propozycję władzom Bydgoszczy. Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski zadeklarował chęć współfinansowania inwestycji po połowie z władzami województwa co było podstawą do podpisania stosownego porozumienia i skierowania zadania do realizacji.

Fot. B. Witkowski