logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nowe ulice na Osowej Górze i Miedzyniu gotowe
Zakończyła się budowa ul. Tranowej na Osowej Górze i Przemyskiej na Miedzyniu. Inwestycje zleciły stowarzyszenia mieszkańców korzystające z miejskiego programu „25/75”. Trwają przygotowania do kolejnych zadań inicjowanych przez bydgoszczan.


Ulica Tranowa zapewnia obsługę komunikacyjną przyległych zabudowań szeregowych oraz budynków jednorodzinnych. Nawierzchnia została wybrukowana betonową kostką, podobnie jak przyległe chodniki. Powstały niezbędne zjazdy na posesje i odwodnienie. W trakcie robót przebudowano kanalizację deszczową i rozbudowano oświetlenia o dodatkowe 4 latarnie. Utwardzono też chodnik łączący ulicę Tranową ze Spławikową. To skrót ułatwiający mieszkańcom dojście w kierunku pętli autobusowej. Prace budowlane pochłonęły 900 tysięcy złotych.

Ulica Przemyska zapewnia natomiast obsługę komunikacyjną przyległych zabudowań szeregowych znajdujących się pomiędzy ulicami Żywiecką i Polanicką. Jezdnia  na długości 100 metrów została wybrukowana betonową kostką podobnie jak przyległy chodnik. Powstały niezbędne zjazdy na posesje i odwodnienie z włączeniem do istniejącej kanalizacji deszczowej. Prace budowlane pochłonęły prawie 400 tysięcy złotych.

Obie inwestycje zostały zrealizowane z inicjatywy bydgoszczan, którzy powołali stowarzyszenia. W ramach programu „25/75” zagwarantowało ono niezbędny wkład własny na poziomie 15-20 procent kosztów inwestycji. Resztę środków zabezpieczyło miasto Bydgoszcz.

Aktualnie trwają przygotowania do kilku kolejnych inwestycji realizowanych w ramach programu „25/75”. Pozwolenie na budowę uzyskało między innymi zadanie związane z budową ulic Krzywej i Podnóże na Miedzyniu. Z kolei ulica Maciejowicka (również na osiedlu Miedzyń)  jest w trakcie procedury administracyjnej uzyskiwania zaświadczenia o braku sprzeciwu do zgłoszenia.

Program „25/75” polega na współdziałaniu mieszkańców oraz miasta. Stowarzyszenia bydgoszczan, którym uda się zebrać część środków na realizację inwestycji na poziomie 25 procent (z możliwością obniżenia, gdy wcześniej realizowane były inne wspólne zadania przy infrastrukturze wodno-kanalizacyjnej, przedmiotowo związanych z realizacją wnioskowanego zadania), mogą liczyć na realizację inwestycji w danym roku budżetowym. W ten sposób osiedlowe ulice, o niewielkim znaczeniu dla komunikacji mogą szybciej zyskać nowe nawierzchnie lub zostać wyposażone w dodatkową infrastrukturę np. chodniki i miejsca postojowe. We współpracy z mieszkańcami Bydgoszczy zrealizowanych zostało już ponad 60 zadań.  

Zadzwoń lub  napisz!

Wszystkie osoby zainteresowane skorzystaniem z Programu „25/75” zapraszamy do kontaktu z pracownikami Wieloosobowego stanowiska ds. Konsultacji i Inicjatyw Lokalnych:

  • tel. 52 58 58 329, 52 58 58 721 lub 52 58 58 829
  • mail: inicjatywylokalne@um.bydgoszcz.l

Więcej informacji o Programie „25/75” i realizowanych zadaniach znajduje się również TUTAJ.