logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Niezależni eksperci pozytywnie o finansach miasta
Mamy najnowsze dane o finansach Bydgoszczy. Eksperci Fitch Ratings potwierdzili ratingi miasta na poziomie BBB+ – perspektywa jest stabilna.


„Potwierdzenie ratingów Bydgoszczy odzwierciedla dobre wyniki operacyjne, wspierane przez dobre zarządzanie finansowe i rosnąca gospodarkę lokalną. Rating uwzględnia również umiarkowane zadłużenie i bezpieczny wskaźnik spłaty długu. (…) Zdaniem Fitch w średnim okresie, Bydgoszcz nadal będzie osiągać marzę operacyjną wynoszącą około 12% i nadwyżkę operacyjną trzy razy wyższą od obsługi zadłużenia. Powyższa prognoza jest oparta na założeniu, że władze miasta będą kontynuowały racjonalizację wydatków operacyjnych, a dochody z podatków i opłat lokalnych będą rosły, wspierane przez rozwijającą się bazę podatkową oraz gospodarkę lokalną” – czytamy w komunikacie.

- Niezależni eksperci od kilku lat potwierdzają stabilną sytuację miejskich finansów. To efekt nie tylko racjonalnego zarządzania miejskim budżetem, ale również inwestycji prywatnych – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Rozwój lokalnych firm, lokowanie nowych podmiotów na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, w tym dużych koncernów międzynarodowych, a w konsekwencji nowe miejsca pracy i tym samym niski poziom bezrobocia w mieście, to impuls dla całej gospodarki lokalnej – zaznacza prezydent.

„Według Fitch zadłużenie bezpośrednie miasta będzie spadać w latach 2017-2018 i może zacząć ponownie rosnąć od 2019 r. na skutek intensyfikacji inwestycji. Celem miasta jest wykorzystanie środków unijnych dostępnych dla polskich jednostek samorządu terytorialnego (JST). Udział miasta na współfinansowanie inwestycji unijnych będzie pochodził głównie z generowanych nadwyżek bieżących i tylko częściowo może pochodzić z nowego długu.” – podkreślają eksperci agencji ratingowej.

- Ruszają unijne dofinansowania z nowej, ostatniej perspektywy. Na ten moment przygotowywaliśmy się konsekwentnie poprzez budowanie nadwyżki operacyjnej. Chcemy ubiegać się o dofinansowanie do jak największej liczby zadań. Tej szansy nie możemy zmarnować, bo kurek unijnych dotacji dla Polski wkrótce zostanie zakręcony. Rozbudowa ul. Grunwaldzkiej, drugi etap budowy Trasy Uniwersyteckiej, budowa linii tramwajowej na ul. Kujawskiej wraz z zakupem nowoczesnego taboru tramwajowego, rewitalizacja młyna Rothera i Teatru Kameralnego oraz wielka inwestycja termomodernizacji budynków użyteczności publicznej w tym przede wszystkim szkół i przedszkoli. To wszystko zrealizujemy przy unijnym wsparciu właśnie dlatego, że oszczędzaliśmy na te inwestycje – wylicza prezydent Bruski.

Warto wiedzieć:

Fitch Ratings to działająca od ponad 100 lat, wiodąca międzynarodowa agencja ratingowa, która ocenia wiarygodność finansową wielu podmiotów. Posiada dwie siedziby: w Nowym Jorku i Londynie oraz ok. 50 biur na świecie.