logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kapuściska z basenem
W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie budowy basenu przy ZSO nr 5 na bydgoskich Kapuściskach.

Wizualizacja hali basenowej zaprojektowanej przy ZSO nr 5.

Prezydent Rafał Bruski złożył projekt autopoprawki do przyszłorocznego budżetu miasta. Zakłada ona zarezerwowanie środków na budowę kolejnego osiedlowego basenu.

- Posiadamy gotową dokumentację na cztery osiedlowe basenu. Wybór kolejności realizowania inwestycji był trudny, poprzedziły go szerokie analizy, rozmowy z radnymi. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że jako pierwszą rozpoczniemy budować pływalnię przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Szarych Szeregów – wyjaśnia prezydent Rafał Bruski. – Decydujące znaczenia miała tu liczba mieszkańców oraz liczba placówek oświatowych położonych w pobliżu proponowanej lokalizacji.

Dodatkowo, wpływ na decyzję o przystąpieniu do inwestycji ma dobra kondycja finansowa miasta na koniec roku oraz brak zapowiadanego rządowego programu budowy basenów osiedlowych. Urząd Miasta posiada już pozwolenie na budowę basenu przy ul. Szarych Szeregów. Na przełomie lutego i marca 2017 r. planowane jest ogłoszenie przetargu, a trzy miesiące później (maj-czerwiec) mogłyby się rozpocząć prace. Wstępny termin oddania do użytku nowej pływalni to przełom 2018 i 2019 r.

Szacunkowy koszt nowego basenu wynosi ok. 30 mln zł. – Patrząc na wyposażenie obiektu można mówić o małym parku wodnym – podkreśla prezydent miasta. – Budynek będzie miał trzy kondygnacje o łącznej powierzchni prawie 4 tys. m kw. Co istotne, w całości będzie przystosowany do osób niepełnosprawnych – dodaje.

W ramach inwestycji wybudowany zostanie łącznik do istniejącego budynku szkoły. W hali basenowej zaprojektowano dwie stalowe niecki: główną o pow. ponad 312 m kw. z sześcioma torami i rekreacyjną o pow. 147 m kw., do tego dwie niecki jacuzzi i brodzik dla najmłodszych dzieci o głębokości 30 cm z tzw. grzybkiem wodnym. Na basenie przewidziano też 50-metrową zjeżdżalnią rurową zewnętrzną z wanną hamowną, dwustopniowe trybuny dla widzów na 105 miejsc i siedziska dla zawodników i trenerów (48 miejsc), a także zespół szatniowo-sanitarny i dwie sauny fińskie z natryskami schładzającymi. Na piętrze zlokalizowane będą: sala do fitness, siłownia, przebieralnie, pomieszczenia trenerów i gospodarcze. Zagospodarowany zostanie także teren wokół obiektu.

Ostateczną decyzję o przystąpieniu do realizacji inwestycji budowy basenu na Kapuściskach podejmą radni na najbliższej sesji, 28 grudnia.