logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kultura przed wakacjami
Czerwiec to w większości miejskich instytucji kultury ostatni miesiąc aktywności przed wakacjami. Warto skorzystać z ich oferty zanim udamy się na urlop. Kolejna okazja dopiero jesienią.


Teatr Polski

W czerwcu, ostatnim miesiącu sezonu artystycznego 2022/2023 Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na „Komediantkę” w reżyserii Anity Sokołowskiej. Adaptacja powieści Reymonta opowiada o losach Janki Orłowskiej, młodej dziewczyny, która nie widzi się w zaplanowanej dla siebie roli żony i zamierza zostać aktorką. Pełna ideałów dziewczyna ze wsi przyjeżdża do stolicy, żeby dołączyć do towarzystwa teatralnego dyrektora Cabińskiego. Towarzystwo latem gra w tak zwanym teatrzyku ogródkowym  - na scenie pod gołym niebem połączonej z kawiarnią, jesienią zaś jedzie w objazd po miastach prowincjonalnych. Jak potoczą się jej losy i czy uda jej się osiągnąć zamierzone cele?

Czerwcowe pokazy „Komediantki” – 10 czerwca o godz. 19:00 i 11 czerwca o godz. 18:00 na małej scenie TPB. Bilety dostępne w kasie oraz online. Szczegóły na www.teatrpolski.pl

Teatr Kameralny

Teatr Kameralny zaprasza na „Opowieści z Narnii”, „Drapando, czyli atak zmurszałego starucha” oraz Kameralne improwizacje czyli powarsztatowy pokaz Improwizacji Teatralnej. 

„Opowieści z Narnii” to spektakl w reżyserii Gabriela Gietzky’ego to epicka opowieść o starciu sił dobra i zła. W samym centrum wydarzeń znajdą się Łucja, Zuzanna, Piotr i Edmund, którym niełatwo będzie odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Widzowie, obserwując ich dojrzewanie, nauczą się razem z nimi, że każdy z nas dysponuje prawdziwymi magicznymi zdolnościami: odwagą, przyjaźnią i empatią. „Opowieści z Narnii” to prawdziwe sceniczne widowisko, a przy tym mądry i wciągający spektakl. Dajcie się porwać sile tej magicznej sztuki. Lew Aslan, Biała Czarownica, Faun Tumnus – takich bohaterów spotkacie tylko w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Otwórzcie z nami drzwi magicznej starej szafy. Spektakl rekomendowany dla widzów w wieku 7+. Pokazy zaplanowano na 7, 9, 10 i 11 czerwca. 

15, 16, 17 i 18 czerwca na kameralnej scenie odbędą się pokazy spektaklu „Drapando, czyli atak zmurszałego starucha”. Bohaterką sztuki jest 9-letnia Katie choruje na atopowe zapalenie skóry. To paskudztwo, zwane w skrócie AZS-em, każe jej się drapać do krwi. Lekarze przepisują różne maści, których stosowanie… również sprawia ból. Rodzice próbują pocieszyć swoją córkę i zaczynają wymyślać historie, w których maści i lekarstwa zamieniają się w superbohaterów. Na szczęście superbohaterowie zaczynają przejmować kontrolę nad sytuacją…

„Drapando” to spektakl śmieszny i smutny zarazem, szalony i wzruszający. Sztuka ta w 2020 r. zdobyła I Nagrodę na 31. Konkursie na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży, zorganizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W uzasadnieniu jurorzy napisali m.in.: „Kiedy poczujecie się zrezygnowani i bezsilni wobec niekończących się mniejszych i większych problemów, zalecamy cudowne lekarstwo: lekturę tekstu ‚Drapando, czyli Atak Zamszałego Starucha’. Wzmocni nieuleganie niepokojom i bezradności. I miłość”

Bilety do nabycia w kasie teatru i online na www.teatrkameralny.com

Galeria Miejska bwa

W bwa oglądać można otwartą kilka dni temu wystawę „Nieobecność. Beata Stankiewicz, Krzysztof Rzeźniczek, Wojciech Woźniak”. Na wystawie pokazane są prace Beaty Stankiewicz, Krzysztofa Rzeźniczka i Wojciecha Woźniaka. Ogniwem łączącym je jest spojrzenie na różne obszary przebywania człowieka w kontekście jego nieobecności. Opuszczone wnętrza mieszkalne, niszczejące budynki użyteczności publicznej, wyludniony miejski pejzaż – tworzą przestrzenie nieobecności i zarazem w osobliwy sposób zaakcentowanej, ponadczasowej obecności. Eskpozycję można oglądać do 30 lipca br. więcej TUTAJ.

Ostatnia wystawa zaplanowana w sezonie artystycznym 2022/2023 zostanie otwarta 30 czerwca br.  „Agata Marchlewicz – Cięta Córa. Zła dobra Pani”. Historia polskich ludowych wycinanek zaczęła się w połowie XIX wieku. Ta tradycyjna sztuka zainspirowała artystkę do tworzenia współczesnej odsłony wycinanek. Dawniej wycinanki robiono nożycami do strzyżenia owiec, Agata jednak używa bardziej precyzyjnego narzędzia jakim są nożyczki do paznokci. Do bardziej skomplikowanych i niesymetrycznych prac używa nożyka – to mały ukłon w stronę wycinanki żydowskiej i chińskiej, której jest wielką fanką.

Tworzone przez nią motywy zdecydowanie odbiegają od tradycyjnych ludowych wycinanek. Jej wycinanki są dość intymne, porusza w nich swoje prywatne historie.

Specjalnie przygotowany papier pod wycinankę traktowany jest autorską techniką, dzięki woskowaniu kolor staje się głębszy i trójwymiarowy, a prace artystki są bardzo malarskie. Ekspozycja będzie dostępna dla widzów do 19 sierpnia br. 

W galerii Kantorek, do 24 czerwca można oglądać wystawę „Ponawianie” inspirowaną improwizacją kuratorki rozpisaną na obiekty z kolekcji dzieł sztuki oraz zbiorów bibliotecznych Galerii Miejskiej bwa. To podróż pomiędzy dziełami, kontakt z informacjami płynącymi z tych prac, raczej odczuwanie, niż proces intelektualny.

Artystki i artyści: Grzegorz Bibro, Jan Dobkowski, Katarzyna Dworaczyk, Anna Królikiewicz, siostry Kuś, Maess, Marian Olszewski, Jacek Sztuka, Jerzy Wańkiewicz

kuratorka: Danuta Milewska. Więcej na www.galeriabwa.bydgoszcz.pl

Miejskie Centrum Kultury 

Emcek zamyka sezon Festiwalem Literatury „Przeczytani”. Tegoroczny Festiwal odbywa się pod hasłem PRZECZYTANE. To prawdziwa gratka dla miłośników literatury - kilka dni fascynujących spotkań z mistrzyniami i mistrzami słowa pisanego, którzy przybliżać będą warsztat i tajniki sztuki pisania książek. To też jedyny w Polsce Festiwal w całości zaplanowany i przygotowany przez młodych ludzi – to oni wybierają i zapraszają gości, prowadzą spotkania, wybierają tematy warsztatów. "Przeczytani" to dyskusje, warsztaty filozoficzne, dyskusje literackie, wykłady i pokaz filmowy. 

W poprzednich latach na "Przeczytanych" gościli m.in. Olga Tokarczuk, Magdalena Tulli, Mariusz Szczygieł, Filip Springer, Marek Krajewski czy Andrzej Stasiuk. W tym roku również nie zabraknie znanych nazwisk - do Bydgoszczy przyjadą Joanna Bator, Manuela Gretkowska czy Krystyna Janda.  

W programie tegorocznego festiwalu zaplanowano wydarzenie specjalne na 10 urodziny kwartalnika „Fabularie”.  Bieżącemu, 31. numerowi pisma towarzyszy wybór wierszy Jadwigi Stańczakowej (1919–1996), ociemniałej poetki i pisarki, dokonany specjalnie dla „Fabularii” przez jej wnuczkę Justynę Sobolewską, która pracuje obecnie nad książką poświęconą swojej babci. Stańczakowa przyjaźniła się także z poetą, prozaikiem i dramatopisarzem Mironem Białoszewskim – opowiadał o tym film „Parę osób, mały czas” w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Rolę Stańczakowej zagrała w nim Krystyna Janda, która przyjedzie do Bydgoszczy na spotkanie z widzami. Po spotkaniu organizatorzy zaplanowali projekcję filmu „Parę osób, mały czas”. Więcej tutaj: www.przeczytani.pl

Warto śledzić stronę Miejskiego Centrum Kultury – jest szansa na wakacyjne niespodzianki. 

Muzeum Okręgowe i Młyny Rothera zapraszają na zajęcia edukacyjne i stałe ekspozycje również w czasie wakacji. Więcej informacji na stronach instytucji.