logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Festiwal „Przeczytani”. Zbliża się wielkie święto literatury
To będzie prawdziwe święto dla miłośników książek. Tegoroczna, dziewiąta edycja Festiwalu Literatury Przeczytani startuje 15 czerwca br. w Miejskim Centrum Kultury. W programie m.in. spotkania z Manuelą Gretkowską, Joanną Bator i Krystyną Jandą. Wstęp jest wolny.


Tegoroczny Festiwal odbywa się pod hasłem PRZECZYTANE. To prawdziwa gratka dla miłośników literatury - kilka dni fascynujących spotkań z mistrzyniami i mistrzami słowa pisanego, którzy przybliżać będą warsztat i tajniki sztuki pisania książek. To też jedyny w Polsce Festiwal w całości zaplanowany i przygotowany przez młodych ludzi – to oni wybierają i zapraszają gości, prowadzą spotkania, wybierają tematy warsztatów. "Przeczytani" to dyskusje, warsztaty filozoficzne, dyskusje literackie, wykłady i pokaz filmowy. 

W poprzednich latach na "Przeczytanych" gościli m.in. Olga Tokarczuk, Magdalena Tulli, Mariusz Szczygieł, Filip Springer, Marek Krajewski czy Andrzej Stasiuk. W tym roku również nie zabraknie znanych nazwisk - do Bydgoszczy przyjadą Joanna Bator, Manuela Gretkowska czy Krystyna Janda.  

W programie tegorocznego festiwalu zaplanowano wydarzenie specjalne na 10 urodziny kwartalnika „Fabularie”.  Bieżącemu, 31. numerowi pisma towarzyszy wybór wierszy Jadwigi Stańczakowej (1919–1996), ociemniałej poetki i pisarki, dokonany specjalnie dla „Fabularii” przez jej wnuczkę Justynę Sobolewską, która pracuje obecnie nad książką poświęconą swojej babci. Stańczakowa przyjaźniła się także z poetą, prozaikiem i dramatopisarzem Mironem Białoszewskim – opowiadał o tym film „Parę osób, mały czas” w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Rolę Stańczakowej zagrała w nim Krystyna Janda, która przyjedzie do Bydgoszczy na spotkanie z widzami. Po spotkaniu organizatorzy zaplanowali projekcję filmu „Parę osób, mały czas”.

Festiwal organizuje Stowarzyszenie Intelektualistów Niepokornych „Trickster” we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Koordynatorem ze strony MCK jest dr Michał Tabaczyński. - Prężnie rozwijający się Festiwal Literatury Przeczytani jest przede wszystkim inicjatywą ludzi młodych skierowaną do młodzieży. Stanowi wyjątkową okazję do dyskusji o kulturze nie tylko dla uczestników, ale również i dla nas - organizatorów, prowadzimy bowiem spotkania i dyskusje MY - siedemnastolatkowie i osiemnastolatkowie. Naszą ideą pozostaje przede wszystkim wiara w docenienie siły i piękna literatury. Niech właśnie jej magia inicjuje dyskusje i refleksje młodzieży – mówią współorganizatorzy Festiwalu. 

Festiwal Literatury Przeczytani: PRZECZYTANE, 15-18 czerwca br., Miejskie Centrum Kultury. Wstęp wolny. 

Szczegóły TUTAJ.