logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Centrum pomocy w dawnej szkole
Rozpoczął się remont budynku dawnej szkoły na Wzgórzu Wolności. Wkrótce będą pełnić zupełnie nową funkcję. Do odnowionych pomieszczeń przeprowadzi się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz filia poradni pedagogiczno-psychologicznej. Inwestycję realizuje Starostwo Bydgoskie.


Budynek przy ul. Karpackiej 54 powstał w 1912 roku. Wzniesiono go w stylu historyzującym. Posiada dwa wydatne ryzality boczne. Pomiędzy nimi ulokowano główne wejście, nad którym znalazło się miejsce na niewielki taras. Obiekt pokryty jest dachem czterospadowym, w którym wykonano okna w typie powieki. Budynek był  częścią zabudowań szkolnych wznoszonych w tej części miasta już od połowy XIX wieku. W 1920 r. uroczyście otwarto tu polską, siedmioklasową szkołę powszechną. Wówczas tereny dawnej gminy wiejskiej Rupienica włączono też w granicę miasta.

Z uwagi na wzrost liczby uczniów spowodowany rozbudową osiedla mieszkaniowego na Wzgórzu Wolności, w latach 70. XX w. rozpoczęto budowę nowego gmachu szkolnego przy ul. Karpackiej 30. Budynek oddano do użytku w 1982 roku. W gmachu dawnej szkoły zajęcia odbywały się jeszcze do 1996 roku. Później były użytkowane przez prywatną uczelnię. W 2022 roku  gmach przekazano Starostwu Powiatowemu z przeznaczeniem na siedzibę Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i filii poradni pedagogiczno-psychologiczne. Na zlecenie samorządu powstała dokumentacja projektowa, a następnie ogłoszony został przetarg na prace budowlane. Prowadzi je firma PUBR, która złożyła najkorzystniejszą ofertę. Koszt adaptacji nieruchomości na potrzeby realizacji zadań przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bydgoszczy oraz Filię Powiatowej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej to prawie 3,5 mln zł.

Warto wiedzieć

Bydgoskie Starostwo prowadzi też prace związane z przeprowadzką do nowej siedziby. Trwa przetarg związany z adaptacją modernistycznej kamienicy przy ul. Słowackiego 3. Więcej informacji o tych zamierzeniach znajduje się TUTAJ.