logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoszcz świętuje urodziny!
Bydgoszcz kończy 677 lat! Swój wyjątkowy charakter zawdzięcza wyjątkowym ludziom, którzy swoją pracą, pasją i dorobkiem współtworzą markę Miasta. Podczas dzisiejszej (19.04) urodzinowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy wręczone zostały wyróżnienia, nagrody i stypendia, w tym Laur Szwalbego, Laur Rejewskiego i Medale Kazimierza Wielkiego.


Obchody 677. urodzin miasta rozpoczęły się w środę, 19 kwietnia od złożenia kwiatów pod pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego. Kwiaty złożyły Przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska i zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz. 

- Szanowni Państwo, każde urodziny są dobrą okazją do podsumowań. Skoro spojrzenie w przeszłość już za nami, warto, byśmy teraz z odwagą wybiegli w przyszłość. Dzisiejsza urodzinowa sesja to doskonała okazja, by nagrodzić tych, którzy w szczególny sposób podnieśli znaczenie Bydgoszczy na arenie krajowej lub międzynarodowej, oraz uczynili miasto atrakcyjniejszym i bardziej przyjaznym dla gości i mieszkańców. Są wśród nas wyróżnieni Medalami Kazimierza Wielkiego, Laureaci Lauru Andrzeja Szwalbego, Lauru Mariana Rejewskiego, oraz młodzi, wyróżniający się naukowcy i artyści. Ich obecność na tej Sali, ale przede wszystkim ich codzienna praca na rzecz miasta, pozwala nam wszystkim z optymizmem myśleć o dalszym rozwoju Bydgoszczy. W końcu jak powiedział wspaniały polski poeta Cyprian Kamil Norwid: „Marzenia są jak pejzaże, które my tworzymy, by w nich żyć”. Dzisiaj, patrząc w przyszłość naszego miasta, wiemy, że wiele marzeń jeszcze przed nami. Ale mamy także świadomość, że sporo z nich już się spełniło. Bydgoszczanie realizują je, tworząc nowe przedsiębiorstwa, zaczynając kariery lub odkrywając swoje pasje. Niech to będzie dla nas inspiracją, aby kontynuować pracę nad tym, co chcemy osiągnąć, a jednocześnie cieszyć się z tego, co już nam się udało. Życzę i dziękuję zatem nam wszystkim, w dniu 677. urodzin naszej zacnej jubilatki, byśmy nigdy nie przestali marzyć o Bydgoszczy, którą będziemy mogli przekazać kolejnym pokoleniom! – mówiła podczas sesji zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.                         

Medale Kazimierza Wielkiego za zasługi dla Miasta Bydgoszczy otrzymali: 

  • Krzysztof Badowski - społecznik, sportowiec, promotor sportu osób niewidomych; 
  • ksiądz Sławomir Bar CM - proboszcz parafii pw. Św. Wincentego a’Paulo, twórca Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłosierdzia, które niesie pomoc potrzebującym;
  • dr inż. Wiesław Olszewski - bydgoszczanin, miłośnik i promotor Bydgoszczy, od lat aktywny uczestnik życia społeczno-politycznego;
  • Moto DawcyUśmiechu – grupa pasjonatów motocykli i niesienia pomocy; 
  • Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego – Galeria istnieje od 1979 roku, w tym czasie odbyło się w jej progach blisko 1000 wystaw, pokazów, spotkań. 

Laur Andrzeja Szwalbego otrzymał prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, Dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy , Laur Mariana Rejewskiego dr Adam Kośmieja, pianista, wykładowca Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. 

- Nagrodę odbieram jako wyróżnienie i docenienie pracy całej załogi Centrum Onkologii w Bydgoszczy, wszystkich lekarzy, pielęgniarek, personelu, pracowników administracji etc. Tę nagrodę traktuję jako zobowiązanie – życie i zdrowie naszych pacjentów to wartości najwyższe i  w dalszym ciągu będziemy dążyć do tego, by opieka i diagnostyka w naszym szpitalu stała na najwyższym poziomie – mówił odbierając Laur Andrzeja Szwalbego profesor Janusz Kowalewski. 

Więcej o wyróżnieniach TUTAJ. 

Podczas sesji wręczono także nagrody i stypendia. Nagrodę Naukową Prezydenta Miasta Bydgoszczy w dziedzinie nauk ścisłych, medycznych i nauk o zdrowiu otrzymał prof. dr. hab. n. med. Jan Styczyński z Collegium Medicum, Nagrodę Naukową Prezydenta Miasta w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i sztuki dr hab. Jakub Lipski, prof. UKW, literaturoznawca. 

Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta otrzymał dr hab. Bartłomiej Wezner, pianista, profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Stypendium Prezydenta Miasta dla wybitnych młodych naukowców trafoło do rąk dr hab. inż. Aleksandry Dunisławskiej, profesor Politechniki Bydgoskiej, nagrodzonej za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk rolniczych, dyscyplinie zootechnika i rybactwo. 

Stypendium Prezydenta Miasta dla wybitnych młodych naukowców otrzymała dr n. med. Katarzyna Grudlewska-Buda z Collegium Medicum a  Stypendium PM dla wyróżniających się studentów mgr Adam Kowalewski z Collegium Medicum i mgr Anton Markovskyi z UKW.  Stypendium artystyczne trafiło do rąk Roksany Korban z Akademii Muzycznej i Patryka Chenca, artysty fotografika. 

- Gratulujemy wszystkim wyróżnionym, dziękując jednocześnie za budowanie pozytywnego wizerunku naszego miasta. Niech zawsze towarzyszy Państwu pasja i śmiałe ambicje, pozwalające na realizację wszystkich zamierzonych działań. Życzymy dalszych sukcesów, oraz zasłużonej satysfakcji z dotychczasowych dokonań. Wszystkiego dobrego – mówiła Przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska. 

Galeria zdjęć z uroczystości TUTAJ.