logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kajakarze Zawiszy podsumowali sezon. To był piękny rok
Sezon 2022 był wyjątkowo udany dla bydgoskich kajakarzy. Na uroczystym podsumowaniu, które odbyło się na obiektach Zawiszy powodów do radości nie brakowało.


Sala konferencyjna CWZS Zawisza w czwartkowy (24.11) wieczór pękała w szwach. Głównymi aktorami uroczystości byli ci, którzy w 2022 roku odnieśli największe sukcesy. A tych było naprawdę sporo. W różnych kategoriach wiekowych w imprezach rangi mistrzostw świata kajakarki i kajakarze Zawiszy wywalczyli w sumie 16 medali, a w imprezach rangi mistrzostw Europy było ich osiem.
- Pamiętam, jak to było budowane praktycznie od zera. Ciężka praca sprawiła, że w Zawiszy udało się zbudować kajakarską potęgę w Polsce - mówił obecny na uroczystości prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.


Sporo powodów do radości w 2022 r. miała Dominika Putto, która podczas odbywających się w kanadyjskim Halifax seniorskich mistrzostwach świata w czwórce wspólnie z Karoliną Nają, Anną Puławską i Adrianną Kąkol zdobyła złoty medal na dystansie 500 m. Na tym samym dystansie Polki sięgnęły też po złoto w odbywających się w Monachium mistrzostwach Europy. Na tej samej imprezie Dominika Putto wspólnie z koleżanką klubową z Zawiszy Katarzyną Kołodziejczyk w K2 na 200 m wywalczyły srebrne medale. Ta druga zdobyła też srebro w K2 na 1000 m.
Doskonale młodzi bydgoszczanie spisywali się też na ME juniorów i U23. Po cztery złote medale wywalczyły Helena Wiśniewska i Sandra Ostrowska. Norman Zezula dwa razy był drugi i dwa razy trzeci. Na podium stawali również Juliusz Kitewski, Amelia Braun, Adrian Kłos i Martyna Jaskólska.
- Od wielu lat szkolimy dzieci i młodzież. Ta praca przynosi efekty. Wygrywamy w rywalizacji juniorów w kraju i potem to się przekłada na sukcesy seniorskie. To nie przypadek. To efekt pracy, jaką wykonujemy od lat w klubie - mówił Waldemar Keister, prezes CWZS Zawisza - Stowarzyszenie Kajakowe.


Sporą grupę obecnych podczas uroczystości stanowili najmłodsi adepci kajakarstwa wraz z rodzicami. Część z młodzieży została oficjalnie pasowana na kajakarza Zawiszy.
- Wielką radością jest dla mnie widok tak licznej grupy młodzieży, która chce uprawiać tę piękną, ale i trudną dyscyplinę. Przed wami wiele pracy, ale przykłady waszych nieco starszych koleżanek i kolegów pokazują, że ciężka praca przynosi efekty - mówił prezydent Bruski.
Waldemar Keister przypomniał historię sukcesów kajakarzy Zawiszy. Możliwe, że te największe jeszcze przed nami. W 2024 roku w Paryżu odbędą się Letnie Igrzyska Olimpijskie. W klubie liczą, że po medale sięgać tam będą m.in. kajakarki i kajakarze Zawiszy.