logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Badanie klimatu rowerowego. Wypełnij ankietę
Polska Unia Mobilności Aktywnej stworzyła ankietę w której mieszkańcy oceniają warunki korzystania z rowerów w danym mieście. Jednym z miast, które przystąpiło do ankiety jest Bydgoszcz.


Badania klimatu rowerowego prowadzone są co dwa lata. W założeniu pomysłodawców to użytkownicy rowerów są ekspertami w zakresie infrastruktury rowerowej w danym mieście. Ankieta zawiera 27 pytań podzielonych na pięć obszarów tematycznych, a także pytania dodatkowe. Obszary tematyczne to: rower i klimat ruchu drogowego, wartościowanie korzystania z rowerów, bezpieczeństwo osób korzystających z rowerów, komfort jazdy oraz infrastruktura i sieć udogodnień do jazdy rowerem. Ankietę wypełnić można do końca 2022 roku na stronie rowerowyklimat.pl.
Ogłoszenie wyników Badania Klimatu Rowerowego 2022 nastąpi podczas konferencji Samorządy Przyjazne Życiu, która odbędzie się w maju 2023 r. w Poznaniu.


Przypomnijmy, że w Bydgoszczy długość dróg rowerowych wynosi ponad 120 km. Obecnie w mieście realizowanych jest kilka inwestycji rowerowych. Nowa ścieżka rowerowa powstaje przy ul. Smukalskiej. Trwają też zaawansowane prace przy budowie drogi rowerowej wzdłuż ulicy Jeździeckiej. Nowa infrastruktura ułatwi bezpieczne poruszanie się pomiędzy różnymi częściami Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku oraz dojazd do pobliskich miejscowości na terenie gminy Osielsko (m.in.Niemcz, Maksymilianowo). W 2023 roku zlecimy prace projektowo-budowlane trasy rowerowej łączącej Śródmieście z osiedlem Bartodzieje.

Nowa trasa dla rowerów o długości 4,5 km przebiegać będzie przez obszary o bardzo dużej liczbie mieszkańców. Inwestycja została uznana za jeden z bydgoskich priorytetów przez Zespół ds. Polityki Rowerowej. We wrześniu tego roku zleciliśmy zaprojektowanie 7 km ważnych ścieżek, które poprawią spójność sieci rowerowych dróg na terenie miasta. W miejscach gdzie, nie ma możliwości wybudowania drogi dla rowerów powstają kontraruchy i kontrapasy.


W Bydgoszczy nie brakuje również imprez skierowanych do rowerzystów. Przejazdy rowerowe organizują m.in. Masa Krytyczna, Stowarzyszenie Rowerowa Brzoza, TKKF Gryf, czy Rowerowe Błonie. Miasto jest też organizatorem ogólnopolskich zmagań o tytuł Rowerowej Stolicy Polski.