logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Modernizacja warsztatów w Zespole Szkół Drzewnych na półmetku
Trwają prace związane z przebudową pomieszczeń warsztatowych w Zespole Szkół Drzewnych. To jeden z wielu bydgoskich projektów, w którym wykorzystujemy unijne dofinansowanie na podniesienie poziomu kształcenia zawodowego. W jego ramach powstają warsztaty do obróbki drewna, maszynownia, pomieszczenie z obrabiarką sterowaną komputerowo, magazyny i narzędziownia. Remontowana jest część istniejących budynków. Zapraszamy do obejrzenia najnowszych zdjęć.


Trwający etap modernizacji budynków kształcenia praktycznego w ZS Drzewnych objął m.in. wymianę okien i drzwi, wykonanie nowych wentylacji i instalacji oraz termomodernizację budynków warsztatowych wraz z wymianą dachu. Cała konstrukcja została też wzmocniona. Budynek jest też  dostosowywany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Obecnie trwają przede wszystkim prace wykończeniowe (m.in., podwieszanie sufitów, wykonywanie tynków, gładzi, malowanie, układanie żywic na posadzkach). Remontowana jest również wiata.

Poza remontem budynków doposażone zostaną również pomieszczenia warsztatowe dla zawodu stolarza i technika technologii drewna:

  • Sale do montażu i obróbki ręcznej, gdzie odbywać się będą zajęcia praktyczne związane z obróbką drewna przy zastosowaniu elektronarzędzi. Odbywać się tam będą m.in.: cięcie, struganie wiercenie, szlifowanie, dłutowanie, frezowanie.
  • Magazyn wyrobów gotowych, gdzie składowane będą skończone prace uczniów.
  • Maszynownia – miejsce gdzie, uczniowie zdobywać będą wiedzę z zakresu budowy, działania i obsługi podstawowych obrabiarek do drewna. Prowadzone też będą zajęcia doskonalące praktyczne umiejętności w mechanicznej obróbce drewna na obrabiarkach.
  • Sala obrabiarki sterowanej komputerowo – miejsce do prowadzenia zajęć teoretycznych i praktycznych dot. budowy, zasad działania i wykorzystania wielofunkcyjnych obrabiarek do drewna sterowanych komputerowo. W wyposażeniu sali znajdzie się numerycznie sterowana obrabiarka CNC, komputer sterujący, laserowy ploter wypalający.
  • Wyremontowane zostaną także: warsztat przy magazynie tarcicy oraz narzędziownia.

Wykonawcą prac budowlanych jest spólka Bydgosta. Zrealizowała ona już ponad połowę prac o wartości 7,4 mln zł. Zakończenie robót planowane jest wiosną. Po odebraniu inwestycja objęta będzie 7-letnią gwarancją.

Miasto na realizację tego zadania wykorzystuje unijne wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W poprzednich latach  zrealizowany została pierwszy etap modernizacji warsztatów, który obejmował m.in. modernizację pomieszczeń pełniących funkcję przygotowawczą, lakierni i suszarni.